A venit și-aici Crăciunul, că așa a vrut Preabunul...

Viața parohiei Decembrie 25, 2016

Paraclisul parohiei s-a dovedit a fi neîncăpător pentru cei prezenți  la Sfânta Liturghie, în ziua de Crăciun, enoriași dar și oaspeți din alte localități. După datina străbună, s-au cântat colinde apoi, copiii au primit darurile lăsate de cu seară de către Moș Crăciun.

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la bucuria de a dărui. Mulțumim, de asemenea, Fundației Păpădia, din Iași, care a oferit daruri unor vârstnici din parohia noastră. Îl rugăm pe bunul Dumnezeu să le răsplătească bunătatea și să le dăruiască ”cele cerești în locul celor pământești, vele ceșnice, în locul celor vremelnice, cele nestricăcioase în locul celor stricăcioase” (Sf. Vasile cel Mare – fragment din rugăciunea rostită astăzi, la Sfânta Liturghie)